Elektrostacijas galvenie ieviešanas posmi SES BESS
  1. Noskaidro pieejamo elektroenerģijas eksporta jaudu.
  2. Pārliecinies, ka iesniedzēja nekustamā īpašuma īpašumtiesības vai apbūves tiesības ir nostiprinātas Zemesgrāmatā
  3. Ievēro! Minimālā nekustamā īpašuma platība uz vienu 1 MWe ir 0,5ha;

    Papildus:

    Pārliecinies, ka izvēlētajā zemes gabalā elektrostacijas būvniecību neierobežo vietējās pašvaldības teritorijas plānojums, aizsargjoslasīpaši aizsargājamas dabas teritorijas vai mikroliegumi. Piedāvātajās saitēs ir pieejama vispārēja informācija, bet precīzi dati ir pieejami vietējās pašvaldības būvvaldē.

    Noteikumi par atļaujām jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai vai elektroenerģijas ražošanas jaudas palielināšanai.

    Elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanas iesniegumu iesniegšanas un izskatīšanas kārtība 

  1. Drošības naudas iemaksa valsts kasē (200 euro par MW tai skaitā par nepilnu) informācija; 

  2. Pārliecinies, ka nav Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas kopumā pārsniedz 150 euro;

  3. Sagatavo iesniegumu jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai un tā pielikumus:
  4. Paraksti visus dokumentus ar drošu elektronisku parakstu un iesniedz Enerģijas un vides aģentūrā (pasts@eva.gov.lv).
  5. Enerģijas un vides aģentūra mēneša laikā pieņems lēmumu par atļaujas izsniegšanu.
  1. Vērsies pie attiecīgā Sistēmas operatora, lai saskaņotu pieslēguma ierīkošanu:
  2. Paraksti un nosūti sistēmas operatoram Vienošanos par pieslēguma izbūvi vai Pieslēguma līgumu.
  3. 10 mēnešu laikā pēc jaudas atļaujas (atļauja jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai) saņemšanas, iesniedz Aģentūrā (pasts@eva.gov.lvapliecinājumu par jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanas uzsākšanu, tam pievienojot Vienošanās par pieslēguma izbūvi vai Pieslēguma līguma kopiju (ja apliecinājums netiks iesniegts, izsniegtā atļauja jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai tiks atcelta un iemaksātā drošības nauda ieskaitīta valsts budžetā).
  4. Saskaņo elektrostacijas būvniecību attiecīgajā būvvaldē un veic Elektrostacijas projektēšanu un būvniecību atbilstoši Būvniecības likumam un uz tā pamata izdotajiem Ministru kabineta noteikumiem.

Veic elektrostacijas būvniecību saskaņā ar Būvniecības likumu un uz tā pamata izdotajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr.500 “Vispārīgie būvnoteikumi”.   

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas Skaidrojumu par saules paneļiem, saules panelis nav būve Būvniecības likuma izpratnē, tādēļ uz attiecīgo iekārtu nav attiecināms Būvniecības likums un tajā noteiktais patvaļīgās būvniecības jomas regulējums  

 Savukārt, saules paneļu apkalpošanai vai funkcionalitātes nodrošināšanai var būt nepieciešams būvēt būves, piemēram, zemsprieguma kabeļu elektrolīnijas, specifisku laukumu ar segumu, žogu, piebraucamo ceļu vai citus objektus, kas atbilst būves definīcijai. Neraugoties uz to, ka piemēros minēto būvju vienotais mērķis ir kalpot saules paneļu infrastruktūrai, paši saules paneļi nav būve un visas minētās būves kopā nav definējamas kā viena inženierbūve.  

Ja elektrostacijā uzstādīto iekārtu kopējā elektriskā jauda ir vismaz 1 MW, reģistrējies elektroenerģijas ražotāju reģistrā.  

  1. Nodod elektrostaciju ekspluatācijā attiecīgajā būvvaldē atbilstoši Būvniecības likumam;
  2. Saņem sistēmas operatora atļauju paralēlam darbam ar sistēmu;
  3. Trīs mēnešu laikā pēc tam, kad saņemta atļauja paralēlam darbam ar sistēmu, iesniedz Enerģijas un vides aģentūrā (pasts@eva.gov.lvapliecinājumu par jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas pieslēgšanu elektroenerģijas sistēmai un drošības naudas atmaksu